Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe kulak (Yelken Kulak) kulakta en yaygın görülen şekil bozukluğudur. Kulak kıvrımlarının yetersizliğinden veya kulaktaki kıkırdak yapısının gevşekliğinden kaynaklanabilmektedir. Gevşek bir yapıya sahip olan kulak öne veya yana doğru eğilir ve özellikle karşıdan bakıldığında görünür hale gelir. Bu görüntü kişiler tarafından hoş bulunmaz ve çoğunlukla psikolojik olarak etkiler. Çocukluk dönemlerinde özgüveni etkileyebilmekte ve zaman zaman çocuğun akran zorbalığına maruz kalmasına bile sebep olmaktadır.
Cerrahi olarak kulak kepçesinin şekil bozukluğunun giderilmesine otoplasti-kepçe kulak operasyonu denilmektedir. Bu operasyon bir kontraendikasyon olmadığı sürece 7 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Operasyon yaklaşık 1 saat sürmektedir. Çocuklarda genel anestezi tercihe edilirken yetişkinlerde genel anestezi yerine lokal anestezi (sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulması) altında da yapılabilmektedir. Bu işlemde kulak arkasından yapılan yaklaşık 2 cm’ lik deri kesisi sonrası kulak kıkırdağı dikişler ile istenilen şekle getirilir ve deri tekrar estetik olarak dikilir. Operasyon sonrası her iki kulağa bası yapacak şekilde sargı uygulanır. İlk birkaç gün az miktarda ve ağrı kesicilere yanıt veren ağrı hissedilebilir.
Ameliyat sonrası 2. gün hasta duşa girebilir ve normal şartlarda 1 hafta sonra yara tamamen iyileşir. 3 hafta süre ile kulak bandanası kullanılması gerekmektedir. İlk 6 ay kulağa darbe alınmaması ve kulağın çekiştirilmemesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button