Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Hastanın ameliyattan sonra uyandırılma aşamasında başlayan ve burnun ödeminin tamamen gerileyip nihai sonucunu aldığı 6. aya kadar devam eden bir süreçtir.

Ameliyat sonrası yapılacaklar

Baş yüksekte (2 veya 3 yastık ile) uyumak: İlk 3 gün uygulanması yeterlidir. Ödemin ve morlukların fazla olmamasını ve dağılmamasını sağlar. Böylelikle burunun nihai sonucuna daha kısa zamanda ulaşılır ve ameliyat sonrası hastanın daha kısa zamanda sosyal hayata dönmesi sağlanır.

Buz uygulaması: İlk üç gün uygulama yapılması yeterlidir. Daha az ödem ve morluk oluşmasını sağlar. Ameliyat sonrası ağrıyı azaltır, sosyal hayata erken dönmeyi sağlar, burnun ameliyatta bırakıldığı şekilde iyileşmesine yardım eder.

Reçete edilen ilaçların doktorun önerdiği şekilde kullanılması:

Ağrı kesici; ağrıyı azaltırken ödeminizin daha az olmasını sağlar.

Antibiyotik; ameliyata bağlı yaraların ameliyattan sonra enfekte olmasının önüne geçer, burnunuzu ve sizi korur.

Burun spreyleri; ameliyata bağlı oluşan yaralardan sızan kanın kabuk yapmasını engeller ve yara iyileşmesine katkı sağlar, nefes alıp vermenizi kolaylaştırır.

Antibiyotikli krem; kulak çöpüne sürülerek kullanılmasını öneriyoruz. Yaraların yumuşamasını sağlar ve enfekte olmasını önler.

Anti-ödem kremler ise gözün içine kaçırılmadan göz çevresinde oluşan ödem ve morluklara sürülerek tedavi amaçlı verilen kremlerdir.

Ameliyattan sonra duş ne zaman alınır?

Ameliyat sonrası 2. Günde duşa girilebilir ve dışarı çıkılılabilir.

Tampon?

Ameliyat sonrası 3.günde ameliyatta tampon kullanılmışsa doktorunuz tarafından tamponların alınması gerekmektedir. 3-7 gün arasında tamponlar alınabilir.

Kılıf?

7. günde burun üzerine koyulan kılıfın alınma zamanıdır ve yine doktorunuz tarafından alınması uygundur. Kılıf alındıktan sonra ödemin yayılmasının önüne geçmek için özel bantlar ile burun yeniden sarılır ve nihai şeklini almasına yardım edilir. Bu bantlar 2 hafta süre ile burunda durur ve sonrasında doktorunuz tarafından veya hastanın kendisi tarafından çıkarılır.

Burun masajı?

Ameliyat sonrası en önemli kısım  ‘masaj uygulaması’ dır. Burun üstündeki bantlar çıkarıldıktan sonra doktorunuzun size gösterdiği şekilde masaja başlanır. Masaj şekli her hastada farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden başkalarının söylediği şekilde değil doktorunuzu size  gösterdiği şekilde masaj yapın.

Ameliyat sonrası masaj yapılmazsa?

Unutmayın burun ameliyatında bizler kemikleri ve kıkırdakları yeniden şekillendiriyoruz. Bu iyileşme sürecinde burnu şekil verilebilen bir hamura benzetmek yanlış olmaz. Bu yüzden ilk 1 ay masaj çok önemlidir. Eğri bir burnu bizler ameliyatta tamamen düzeltsek bile burun eski haline gelmeye çalışır. Burnunuzun içini sizden daha iyi bilen doktorunuzun önerdiği şekilde masajınızı eksiksiz ve  korkmadan yapmalısınız. 

Burun estetiği sonrası ilk 1 aya dikkat!

İlk 1 ay gözlük kullanmayın: Hafif de olsa gözlükler uzun süre kullanıldığında kemiklerin kaymasına sebep olur. Ödemin homojen bir şekilde gerilemesini engeller.

İlk 1 ay darbelerden koruyun: Küçük darbeler ve dokunmalar açısından  özellikle ilk 1 ay çok dikkatli olunmalıdır. Bu konuda her zaman farkındalığınız devam etmelidir.Ameliyat olduğunuzu ve burnunuzun şeklinin darbeler ile bozulabileceğini unutmayın.

Burun estetiği sonrası nihai sonuç

1-6 ay arası :  Bu dönem kemiklerin iyileştiği, yumuşak dokunun ödeminin atıldığı süreçtir. Sabırla burnun nihai şeklinin almasının beklendiği dönemdir. Hastanın nihai sonuç için sabretmesi bu dönemde çok önemlidir.Çünkü ilk zamanlardaki şişlikler hastalar için moral bozucu olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu dönemde  ödemler gerileyecek ve burnunuz daha iyi görünecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button